Karotçu - (0553)488 8292 Karotcu, Beton Kesme, Delme, Kırma, Uzmanı

Karotçu

| | 0 Comments

Tıkla Ara

Karotçu ingilizce bir kelime olan carrot, havuçtan türemiştir. Karotcu ile ilgili İlk makine uygulamalarını ise Almanlar yapmıştır. Bu Çalışmalar neticesinde alman teknolojisi kalitesinde beton delme beton kesme beton kırma makinelerinin ilk temelleri atılmıştır. Betona zarar vermeyen mekanik yapısıyla makineler titreşimli bir şekilde demirli veya demirsiz zeminlerde , 600 santim kadar derinliğe delim yapılabilen makineler teknolojiye kazandırılmıştır. Hidrolik kesim makineleri ile 1-3 metre derinliklere inilebilmektedir. 

Karot İstanbul

Karot kelimesi İngilizce’de Havuç kelimesine karşılık gelmektedir. Kavram olarak Core Drill olarak adlandırılır. 1864–1868 tarihleri arası İsviçreli bir mühendis tarafından ihtiyaç kapsamına alınan karot makinesi yapım çalışmaları, bugünkü sondaj makinelerinin çalışma yöntemlerini ortaya koyan, ilk karot alma makinesi İsveçli maden mühendisi Craelius tarafından 1885 yılında yapılmıştır. Sondaj günümüzde farklı boyut kazanmış olup karot ile özdeşlikten çıkmıştır. Karot makinesi olarak adlandırılan, betonu silindiril bir şekilde delerek, silindir içerisinde kalan ve Havuç benzeri beton delme faktörünü ortaya koymuşlardır. Havuca benzemiş olmasından dolayı, İngilizce terim olarak havuç anlamına gelen, KAROT kelimesi ile adlandırılmıştır. Bu boyutlarda betonda silindirik bir şekilde delme olayına KAROT DELME, Karot işinin ustasına karotçu adı verilmiştir Silindir şeklinde betonun delinmesi, beraberinde beton binalarda ihtiyaç duyulan beton delme ve beton kesme gibi işlerinde yapılmasına olanak sağlamıştır. Hiç bir deliği hesap etmeden yapılan inşaatlarda en çok kullanılan yöntemdir. Aynı zamanda oturum yerlerinde beton testi yapılması için yapılan uygulamadır. Karot hız çerçevesinde dehada yaygınlık kazanmaktadır Karot makineleri günümüz teknolojinde daha çok amaçlı kullanılır hale gelmiştir. Daha da gelişmiş KAROT makinaları vardır. 

KAROT

Yapılarda, Özellikle beton delme konusunda İhtiyacı olanlara büyük olanaklar sağlamanın yanında zaman ve maliyet bakımından büyük bir kolaylık getirisi olan bir meslek türüdür; Eski teknikler ile yapılan beton delme kesme kırma işlemleri oldukça fazla zaman almanın yanında teknik olarak eksik kalmakta, Bu gibi işlemler hem betonun yapısını bozmakta, hemde hayati denilebilecek risklere sebep olmakta. Örnek olarak beton içerisinde oluşan kırılmalar su, nem ve hava ile buluştuğunda taşıyıcılar üzerinde büyük oranda risklere sebep olabilir. Böyle durumlar hayati tehlikeler oluşturarak can ve mal kaybı ile sonuçlanabilir. Bu gibi işlemlerde sadece betonlar değil demir donatılar da titreşimler sonucunda büyük zarar görebilir. Karotçular bu gibi durumlarda daha teknik bir şekilde çalışacağından bu riskleri en aza indirebilirler. Örneğin 5 cm lik bir deliğin riski 5 metre şeklinde düşünülebilir oranlandığında Ancak karotçular 5 metreye kadar delikler açabilir ve bunun riski 5 cm lik dahi olmayacaktır. Karotçular kurdukları düzenekle vibrasyonu sıfıra indirirler. Bir karotçu için oldukça basit ve teknik bir olaydır, vibrasyon sıfıra yakın bir değerde olduğu için normal değerlerde bir delme işlemi olacaktır. Karotçunun kuracağı sistem oldukça teknik ve hızlı bir sistemdir. Karot günümüz teknolojisinde şantiye ve yapı alanlarında vazgeçilmez bir hal almıştır. Beton delme, beton kesme, beton kırma, asfalt kesme gibi işlemler için kolaylıklar ve teknik anlamda bir çok olanak sağladığından kendisini artık kabul ettirmiştir. 

Karot Nedir?

Karot Havuç kelimesinin İngilizce karşılığına benzemesi nedeniyle “carrot” olarak algılansa da artık dilimize – lügatimize kendisini kabul ettirerek herkes tarafından kabul edilen bir beton delme, beton kesme makinesine isim veren bir kelime olmuştur. Bu makine; yapılarda sonradan kolaylıklar sağlayarak yapılara eklenmesi gereken gider delikleri, havalandırma delikleri ve duvar ya da beton üzerinde açılacak olan diğer deliklerin kolay bir şekilde açılmasını sağlar. Karot’un yapabilecekleri bununla sınırlı değildir. Karot, yapılarda inceleme yapılması üzerine betonda ağırlığa karşı mukavemet zayıflığı olduğu anlaşılırsa bu betonların güçlendirilme çalışmaları yapılmak üzere yine lügatimize Karot Alma tabirinde de okunduğu gibi bir işlem yapılarak dayanıklı yapıların oluşturulmasında önemli rol almaya başlamıştır. Ülkemizde ismi daha yeni yeni keşfedilmeye başlansa da hayatı kolaylaştıran birçok işleve sahip olan karot kısa zamanda herkes tarafından tanınacağa benziyor. Bizler Karot’un özellikle İstanbul’daki öncüleri olarak bundan eminiz çünkü Bir doğalgaz deliği açma, bir havalandırma deliği açma, duvar üzerinde değişik delme işlemleri yapma oldukça yorucu ve dikkat isteyen ve aynı zamanda betona herhangi bir zarar verilmemesine dikkat gerektiren işlerdir. Karot Makinesi ile bu işlem bir uzman karotcu tarafından yapılacak olursa eğer duvar üzerinde görüntü kirliliğini engelleyecek işlemler rahat bir şekilde yapılabilir. 

Karot Alma Nedir?

Karot alma kullanılması pek tavsiye edilmeyen bir yöntem olsa da betonarme yapılarda betonun sonradan güçlendirilmesi ve mukavemetinin artması için tercih edilen bir yöntemdir.
Karot Alma işlemlerinde nelere dikkat edilmelidir?
Karot alma işlemi alanında uzman bir mühendis kontrolünde gerçekleşmelidir.
Karot alma işlemi bir mühendisin eksikliğini aratmayacak uzman karotcu ekipler tarafından yürütülmelidir.
Karot uçları yapıya zarar vermeyecek şekilde kontrol edilmelidir.
Karot alma yapılırken betonarme yapısına hiçbir şekilde zarar verilmemelidir.
Karotcu ekipler işlerini titizlikle yaparak mühendisin işlerini kolaylaştırmalı, doğru sonuçlar almak adına çalışmalar yapmalıdır. 

Karot Nasıl Alınır?

Deneylere dayanan bütün iş mantıkları dikkat odaklıdır. Dikkat kavramı bu gibi iş mantıklarından bir an olsun uzaklaşırsa işin fiyasko ile sonuçlanmasına sebep olabilir ve neticesinde kaş yapma yolunda göz çıkarılabilir… Karotcular’ın bildiği üzere karot alma işlemleri büyük dikkat gerektirmektedir. Bu işlemler gerçekleştirilirken karotcu ekipler uzmanlığına yaraşır şekilde, mühendisin dediklerini dikkate alarak -egolarına tabiri caizse mola vererek- yapmalı ve karot alma işlemleri boyunca büyük bir dikkat göstererek doğru sonuçlara odaklanmalıdır.
Tabii ki tahmin edildiği üzere karotcu karot makinesi ve uygun bir karot ucu ile karot alma işlemlerini uzman bir mühendisin direktifleri doğrultusunda alabilir. 

Karot Neden Alınır?

Takdir edilir ki her işlemin mantıklı bir açıklaması ve aslında bir mantığı vardır. Karot alma olayı da önemli bir mantığa dayanmaktadır. Bu mantık hiç yadsınamayacak derecede önemlidir. Karotcu insanların bir doğalgaz bacası için, bir sulama kanalı geçecek kanal borusu için veya bir ortam havalandırması sebebiyle açılan basit deliklerde olduğu gibi sıradan bir beton delme işlemi değildir bu. Bu işlem neticesinde yapılardaki betonarmeler belli bir süre sonra kurumaya geçmiş ve geri dönüşü olmayan bir fizyolojik konuma ulaşmıştır. Ancak Karot alma işlemleri bu geri dönüşü olmayan yola açılan sırlı bir kapı gibidir. Beton güçlendirme işlemlerinde dikkat ve önem derecesi üst sıralarda tutularak gerçekleştirilecek bir Karot alma yolu hiç te kötü bir yol değildir. Dünya da uzmanlık seviyesi ile doğru orantılı olarak artan Karot alma işlemleri Karotçu’ların da uzmanlık testi olacak kadar önemli ve gereklidir.

Karotçu

Bu kadar bilginin en belirleyici öznesi olan karotcu hakkında kısa bir bilgi vermekte fayda var. Karotçuluk dünyada kendisine yer bulmaya başladığı andan beri Karot işlemlerinin yürütülmesini sağlayan kişidir. Tabiri uygun olacaksa şu şekilde bir yorum uygun olacaktır. Karotcu  betona hükmeden bir güçtür.

Tıkla Ara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button